שיווק מקומי? או אולי מערכת יחסים מקומית?

עסקים קטנים מפחדים משיווק. אולי במקום לחשוב "שיווק" אפשר לחשוב על מערכת יחסים עם הקהילה המקומית?

בעל/ת עסק קטן? מתי בפעם האחרונה שמעת את המילה "שיווק"? אני מניחה שזה היה ממש לא מזמן.

אני לא יודעת איך זה אצלך, אבל אותי המילה הזו מצליחה להלחיץ. הבטן שלי מיד עוברת למצב מכווץ כשהיא שומעת את המילה המאיימת הזו. ולמי בכלל יש זמן לעבוד על שיווק כשאנחנו עסוקים כל הזמן בניהול העסק?

אני רוצה להציע לך, במידה ויש לך עסק קטן ומקומי, לחשוב קצת אחרת.

כשאת פותחת עסק קטן ומקומי, או ממשיכה לנהל עסק כזה, גם אם העסק הזה הוא רק את, את שייכת לקהילה המקומית. כשאתה מנהל עסק משך שנים, אתה בטח כבר מכיר את תושבי האזור, את העסקים סביב, את הקהילה. הרעיון הזה הביא אותי לחשוב על רעיון חדש ולפיו עסקים קטנים לא משווקים בקהילה המקומית שלהם, אלא עוסקים בלפתח מערכת יחסים איתה.

מה ההבדל בעצם?

ברגע שאנחנו זורקים את המילה "שיווק", אנחנו כבר מתייחסים לקהילה שלנו כשווה בין שווים ולא כמומחה, מורה או עסק מול לקוח. אנחנו מסתכלים על האנשים בקהילה כשותפים. וכשותפים, אנחנו רוצים לתת להם ולקבל מהם. זו למעשה מערכת יחסים.

אתן כמה דוגמאות, מהקהילה הקרובה והמקומית שלי:

  • בית הקפה הכי שכונתי שיש – מטילדה, בשכונת מעוז אביב, הפך כבר מזמן לחלק מהקהילה המקומית. אחת הדוגמאות לכך היא השתתפותו בסבב של פרויקט "סירי לידה" השכונתי. כלומר, בתור בית קפה, הוא כבר חלק מהקהילה המקומית, כשווה בין הנשים המשתתפות בפרויקט.
  • הסניף המקומי של קפה לואיז הקים, בשותפות עם בית הספר הצמוד, חוות קומפוסט. פרויקט מקסים וקהילתי שריגש אותי מאוד.

(על שני הפרויקטים תוכלו לקרוא כאן).

כל אחד מהמקומות האלה, קושר קשר עמוק וחזק עם הקהילה המקומית, תומך בתושביה ולמעשה עושה לעצמו שיווק בצורה הכי יפה וחכמה שיש. אשה שמקבלת הביתה סירים עם אוכל טעים מיד לאחר הלידה, אמא שבנה מספר לה על הקומפוסט שהכין באמצעות מוצרים מהקפה, ותושב מקומי שקיבל במה על הבר, הם לקוחות מהסוג הטוב ביותר, כי הם לא רק לקוחות.

עסקים קטנים מסייעים בכל כך הרבה דרכים לקהילה, והקהילה מצדה, מחזירה להם. זו מערכת יחסים בריאה שמשפיעה ומחזקת את הפרטים בה ואת הכלכלה המקומית.

עוד דרכים בהם עסקים קטנים מסייעים לקהילה, תוכלו למצוא כאן.

מה קורה בקהילה המקומית שלכם? איך אתם מפתחים מערכת יחסים עם הקהילה המקומית שלכם? האם הייתם רוצים לפתח ולא יודעים איך? אשמח לשמוע ולסייע.

4 תגובות

מה חשבת? אשמח לשמוע את דעתך

האימייל שלך לא יוצג באתר, אני מבקשת אותו לצורך אימות וסינון ספאם.

שדות חובה מסומנים ב- *

די, תמשיכי

כל הדברים הטובים שיש בבלוג אצלך בתיבה :)

עוד באותו נושא

גיל מרטנס

כיף שהגעתם ונעים להכיר. קצת עלי? אני עוסקת בנושאי שיווק ומיתוג באמצעות תוכן, השפעות המדיה החברתית על החברה, ניהול קהילות, ועוד.

מרצה באקדמיה ובארגונים. מהנדסת תעשייה וניהול, יש לי תואר שני בבריאות תעסוקתית, ואני דוקטורנטית בחוג למדע, טכנולוגיה וחברה בבר אילן. אני גם בלוגרית, כותבת, תולעת ספרים. ולעולם לא מפסיקה להתרגש מהמילים הכתובות.

אה, ואני קמה כל בוקר בחמש לתרגל קונדליני יוגה. חיה ונושמת מוזיקה.

די, תמשיכי

כל הדברים הטובים שיש בבלוג אצלך בתיבה :)